Yaradan sarı akıntı neden olur

Yaradan sarı akıntı neden olur

Yaradan gelen sarı akıntı, genellikle bir yara enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. Yara enfeksiyonları, bakterilerin, virüslerin, mantarların veya diğer mikroorganizmaların yara dokusuna girmesi sonucu gelişebilir. Bu tür enfeksiyonlar, vücudun bağışıklık sistemi tarafından kontrol edilebilir veya yayılabilir.

Sarı akıntı yara enfeksiyonunun bir işareti olabilir, çünkü bağışıklık sistemi enfeksiyonla savaşmak için beyaz kan hücreleri üretir ve bu beyaz kan hücreleri yaradan gelen iltihaplı sıvı içinde bulunabilir. Bu beyaz kan hücreleri, yara etrafında enfeksiyonla savaşırken ve iltihapla mücadele ederken salgılanan sitokinlerin (iltihap sinyallerinin) etkisi altında sarı bir renk alabilirler. Bu nedenle, sarı akıntı, yaranın enfekte olmuş veya iltihaplanmış olabileceğini gösterebilir.

Yaranın sarı akıntısı dikkate alınmalı ve gerektiğinde bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmelidir. Doktor, enfeksiyonun şiddetini ve türünü değerlendirebilir ve uygun tedaviyi önerebilir. Eğer sarı akıntı, kızarıklık, şişlik, ağrı veya kötü koku gibi diğer belirtilerle birlikteyse, bu enfeksiyonun daha ciddi olduğunu gösterebilir ve hemen bir sağlık profesyoneli ile iletişime geçmek önemlidir.

Profesyonel Yara Bakım Sitesinde yer alan bilgiler, hekimin hastasını muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.